Evinizde hasta, yaşlı veya çocuk bakımı için yabancı uyruklu bakıcı çalıştırmayı düşünüyorsanız, bu sayfa çalışma izni almanız konusunda genel bir bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.


Ev hizmetleri kapsamında çalışma izni alımı şartları,

 • Evinde 15 (On Beş) yaşından küçük çocuğu bulunanlar çocuk bakıcısı olarak çalıştırma şartıyla izin alabilir.
 • Evinde veya birinci derece akrabası olması şartıyla başka bir evde 65 (Altmış Beş) yaşından büyük vatandaşın genel bakımını veya yaşlı bakımı yapması şartıyla izin alabilir.
 • 65 yaşından küçük ama hastalığı doktor raporu ile sabit olanlar ve onların birinci derece akrabası, ilgili kişinin evde hasta bakımın da çalıştırma şartıyla, yabancı personele çalışma izni çıkartabilirler.
 • Erkek hasta ve yaşlı bakımı haricinde ev hizmetleri kapsamında erkek yabancı bakıcı çalışma izin başvurularına izin verilmemektedir.

Yabancı Ev Hizmetleri Çalışma İzni Başvurusu Yapmadan Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar,

 • Hasta, yaşlı veya çocuk bakıcı olarak çalıştırmayı düşündüğünüz yabancı Türkiye de ise oturma iznin olup olmadığı son derece önem arz etmektedir.
 • Çalışma izini kanunu kapsamında yurt içi ve yurt dışı çalışma izni başvurusu yapılabilmektedir.
  • Yabancı Türkiye de ise ve Yurt İçi Çalışma İzni Başvurusu yapabilmeniz için yabancı adına Göç İdaresi kurumundan alınmış 6 aydan uzun süreli, süresi henüz bitmemiş oturma izni olması gerekmektedir. Kısa süreli veya 90 günlük turist vizesi ile gelmiş yabancılar için çalışma izni başvurusu yapılamamaktadır.
  • Yabancı kendi ülkesinde ise ve Türkiye de oturma izni mevcut değilse Yurt dışı Çalışma İzni Başvurusu ile ülkesinde bulunan Türk Konsolosluğuna çalışma izni için başvuruda bulunması gerekmektedir.
   • Tarafımızdan temin edilen belgeler ile Türk konsolosluğuna başvuruda bulunulması ve referans numarası alınarak gerekli alt yapı oluşturulduktan sonra T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına tarafımızca başvuruda bulunulması gerekmektedir.

**Not: Türkiye de hali hazırda bulunan ve oturma izni bitmemiş olan yabancılara çalışma izni almak hem daha maliyetsiz hemde daha hızlı sonuçlanmaktadır.

***Çalışma izin mevcut olmayan yabancıları çalıştırmanız yasal olarak yasak olmakla birlikte idari para cezası ile cezalandırılmaktadır. Kaçak çalıştığı tespit edilen yabancı sınır dışı edilerek, işverene ise  2019 Yılı için kaçak çalışan yabancı için ödeyeceğiniz idari para cezası tutarı 8.821,00 TL dir.


İşinizi şansa bırakmayınız. Alanında tecrübeli personellerimiz ile yabancı ev hizmetleri çalışma izni başvurunuzda gerek yurt içi gerekse yurt dışı başvurularınızı sonuca odaklı kısa sürede sonuçlandırmak için bir telefon kadar uzaktayız..

İletişim Bilgilerimiz,

Arslan Danışmanlık ve Aracılık Hizmeti

Güvenevler Mahallesi, Mesnevi Sokak, No: 24/7 Çankaya/ANKARA
GSM:+90-533 – 658 17 36
T:+90-312 – 440 51 40
F: +90-312 – 440 51 18
Web: www.arslandanismanlik.net

Ev Hizmetlerinde Yabancı Bakıcı Çalıştırma

Referanslar

Facebook IconTwitter Icon
Translate »

Need help? Email Us Here! Chat With Us Now!

← Prev Step

Thanks for contacting us. We'll get back to you as soon as we can.

Lütfen bilgileri doğru giriniz...

Powered by LivelyChat Delete History